Aydın Menderes, Hakkın Rahmetine Koştu: Cennette Özürlülük Yoktur

23/12/2011
 

 

23 Aralık 2011 tarihinde 65 yaşında vefat eden Aydın Menderes'in cenaze namazı 24 Aralık 2011 cumartesi günü Ankara'daki Hacı Bayram Camii'nde kılındı. Eski başbakanlardan Adnan Menderes'in oğlu Aydın Menderes'in naaşı 25 Aralık 2011-Pazar günü Fatih Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından babasının da bulunduğu Topkapı Anıt Mezarı’na defnedilecek.

Detay...

1. Uluslaraası Tıbbi Sosyal Hizmet Kongresi 21-25 Aralık 2011 Tarihleri Arasında Düzenlenecektir.

08/12/2011
 

 

21-25 Aralık 2011 tarihleri arasında Sueno Hotels Side/ANTALYA'da Sağlıklı Nesiller Derneği tarafından organize edilecek olan 1. Uluslararası Tıbbi Sosyal Hizmet Kongresi'ne, basta Sağlık Bakanlığı olmak üzere, Üniversiteler, AÇSAP, SHÇEK, Özürlüler İdaresi Başkanlığı, Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Aile Araştırma Kurumu, Birleşmiş Milletler, SGK ve benzeri kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapılacaktır.

Detay...

Çocuk Vakfı’ndan N.Ç. ile İlgili Yargıtay'ın Kararına Kınama

02/11/2011
 

 

Çocuk Vakfı, 2003 yılında Mardin Emniyet Müdürlüğü’ne şikayette bulunan ve yaşı o sırada 12 olan N.Ç. hakkında yerel mahkemenin verdiği ve YARGITAY’ın onadığı kararı kınama kararı aldı.

Detay...

"Sosyal Politika Bilimine Giriş" Kitabı Çıktı

19/10/2011
 

 

Sakarya Yayıncılık, Prof. Dr. Ali Seyyar’ın sosyal politika dersi için kullandığı haftalık ders notlarını kitaplaştırdı. Böylece bu dersi okuyan öğrenciler, dersi takip etme noktasında daha etkin bir konuma gelebileceklerdir.

Detay...

Ali Seyyar, "Geleceğin Anneleri İçin Eğitim" Projesine Destek Verdi

12/10/2011
 

 

“Özellikle Kız Çocuklarının Okullaşmasının Artırılması” kapsamında Mardin Belediyesi tarafından geliştirilen “Geleceğin Anneleri İçin Eğitim” projesinin genel ve özel hedeflerine ulaşabilmesi için, Prof. Dr. Ali Seyyar hem bilimsel, hem de bizzat yöreye giderek destek verdi.

Detay...

Çocuk Vakfı Başkanı Mustafa Ruhi Şirin, Başbakan’a Çocuk Hakları Strateji ve Uygulama Planı Hakkında Mektup Gönderdi

12/10/2011
 

 

Dönemin TBMM Başkanı Sayın Mehmet Ali Şahin’in himayelerinde; SHÇEK, İstanbul Üniversitesi, Çocuk Vakfı işbirliğinde 25-27 Şubat 2011 tarihinde gerçekleştirilen I. Türkiye Çocuk Hakları Kongresi süreçlerinde TÜBİTAK –TÜSSİDE danışmanlığında hazırlanan I. Türkiye Çocuk Hakları Stratejisi’nin Uygulama Planı bölümü sonuçlandırılmıştır.

Detay...

Sosyal Çalışmalarda Dini Cemaatlerin Rolü

09/08/2011
 

 

Brüksel’de 13-16 Eylül 2011 tarihlerinde "Sosyal çalışmalarda dini cemaatlerin rolü" konulu P2P etkinliği gerçekleşecektir. Söz konusu etkinliğe katılmak isteyen Sivil Toplum Örgütü (STÖ) üyelerine duyurulur.

Detay...

Yalova Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek Lisans Programları

07/08/2011
 

 

Yalova Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İnsan Kaynakları ve Çalışma İlişkileri, Sosyal Politika, Sosyal Hizmet ve Uluslararası İlişkiler dallarında yüksek lisans programları başvuruları başlamıştır. Başvurular 15-26 Ağustos tarihleri arasında kabul edilecektir.

Detay...

Canda Özür Olmaz Derneği Kuruldu, Kaybolan Değerleri Yeniden Yaşatmak İçin...

08/07/2011
 

 

Canda Özür Olmaz Derneği, İstanbul Bulgurlu'da Libadiye Kavşağında ve Avlarlı Camisinin yanında Dernek Merkez Binasında hizmete başlamıştır.

Canda Özür Olmaz Derneği, toplumda kaybolan değerleri yeniden yaşatmak adına; konferans, seminer, sempozyum, dergi, gazete, radyo ve televizyon programı gibi akademik çalışmalar yanında, rehabilitasyon merkezi ve özel çocuklar için spor merkezi gibi sosyal çalışmalar yapmaktadır.

Detay...

Prof. Dr. Sabahattin Zaim Araştırma Merkezi (SEZAM) İstişare Kurulu'nu Genişletti

24/06/2011
 

 

Rahmetli Prof. Dr. Sabahattin Zaim hocanın eserlerini ve fikirlerini tanıtmak, çizdiği yol haritasına uygun yeni sosyal politika açılımları ortaya çıkartmak adına SEZAM İstişare Kurulu’nun üye sayısı artırıldı.

Yılda en az bir kere toplanacak olan kurul, 09 Temmuz 2011 tarihinde “CELALAĞA KONAĞI OTEL”inde bir araya gelecektir. Bu toplantının özel amacı, 10 Aralık 2011 - Cumartesi günü gerçekleştirilecek Prof. Dr. Sabahattin Zaim İslam ve Ekonomi Sempozyumu'nun temasını ve kimlerin çağırabileceğini görüşmek ve değerlendirmektir.

Detay...

Türkiye’de Bakım Güvenliği İle İlgili Yayınlanan İlk Kitap

14/06/2011
 

 

SAGE Yayınevi tarafından 2011 Temmuz ayında yeni bir kitap yayınlandı. “BAKIM HİZMETLERİ ve BAKIM GÜVENLİĞİ: Evde veya Kurumda Bakıma Muhtaçlara Bakanlar İçin Rehber Kitap” ismini taşıyan çalışma, Prof. Dr. Ali Seyyar ve Yard. Doç. Dr. Nurullah Kurutkan’ın ortak çalışmasıdır. Kitabın Giriş kısmında Türkiye için yeni bir kavram olan Bakım Güvenliği’nin içeriğine yer verilmektedir. Buna göre bakım güvenliği, tıbbî, sosyal ve manevî bakım hizmetlerinin kaliteli bir şekilde sağlanmasına yönelik bir güvence sistemidir. Bakım güvenliği, hata veya kazayla bakıma muhtaç kişiye, gerek maddî (fizikî), gerek sosyal (insanî), gerekse manevî (ruhî) yönden zarar vermemektir.

Detay...

Engelliler Haftasını Kutladık

18/05/2011
 

 

10-16 Mayıs 2011 Engelliler Haftası münasebetiyle Hizmet-İş Sendikası Genel Merkezi tarafından 16 Mayıs 2011 tarihinde Engelliler Haftası Programı düzenlenmiştir. Program kapsamında Prof. Dr. Ali Seyyar, "Bir Sosyal Lider Olarak Hz Peygamber Ve Özürlü Dostu İstihdam Yöntemleri” adlı sunum gerçekleştirmiştir.

Detay...

Hizmet-İş Sendikası Tarafından Engelliler Haftası Programı Düzenlenecektir

04/05/2011
 

 

10-16 Mayıs 2011 Engelliler Haftası münasebetiyle Hizmet-İş Sendikası Genel Merkezi tarafından 16 Mayıs 2011 tarihinde Engelliler Haftası Programı düzenlenecektir. Program kapsamında Prof. Dr. Ali Seyyar, "Bir Sosyal Lider Olarak Hz Peygamber Ve Özürlü Dostu İstihdam Yöntemleri” adlı sunum gerçekleştirecektir.

Detay...

Ali Seyyar, Gümüşhane'de Manevî Bakım Modelini Anlatacak

02/05/2011
 

 

Gümüşhane Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğünün davetlisi olarak Prof. Dr. Ali Seyyar, 13 Mayıs 2011 tarihinde "Tıbbî Sosyal Hizmetlerde Manevî Bakım" konulu bir konferans verecektir. Öğretim elemanları, yöneticiler, Sağlık Yüksek Okulu öğrencileri, Sosyal Hizmet alanında çalışan sosyal çalışmacı, hekimler ve engelli derneklerinden birçok kişinin katılımının beklendiği programa her kesimden insan davetlidir.

Detay...

Şair ve bilim adamı Osman SARI, Adapazarı Kültür Merkezi'nde Düzenlenen Gecede Dostlarıyla Buluştu

28/04/2011
 

 

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen Nisan ayı kültür etkinlikleri ‘Şiire Adanmış Bir Ömür’ adlı panelle devam etti. AKM Tiyatro Salonu’nda gerçekleştirilen panele, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Fevzi Kılıç, SAÜ Rektörü Muzaffer Elmas, SAÜ Genel Sekreteri Metin Küçük, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı İbrahim Aktürk, daire başkanları ve çok sayıda sanatsever katıldı. Konuşmacı olarak Prof. Dr. Ali Seyyar’ın, Doç. Dr. Yılmaz Daşçıoğlu’nun, Osman Nalbant’ın, Şair Arif Ay’ın, Şair Mustafa Aydoğan’ın ve Şair İsmail Kıllıoğlu'nun katıldığı panelde, SAÜ Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Osman Sarı’nın şiirleri ve eserleri üzerine konuşuldu.

Detay...

Sosyal Siyaset Kürsümüz, Gazinin Hakkını Arıyor

19/04/2011
 

 

Van’ın Başkele ilçesinde yaşayan Kore Gazisi Abdullah Demirer(82)’in harabe bir evde yaşadığını basından öğreniyoruz. Vatani görevini yapmakta iken hükümetin almış olduğu kararla Kore’ye savaşa giden Abdullah Demirer, gazi olarak ülkesine geri dönüyor. Geri dönüyor ama eski sağlığını kaybetmiştir.

Detay...

Panel: Şiire Adanmış Bir Ömür "Osman SARI"

14/04/2011
 

 

Sakarya Üniversitesi ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile 27 Nisan Çarşamba günü saat 20:00'da  Adapazarı Kültür Merkezi'nde Osman SARI hocamızın şiire adanmış ömrü hakkında panel düzenlenecektir. Panele tüm halkımız ve öğrencilerimiz davetlidir.

Detay...

7-8 Mayıs 2011 Tarihleri Arasında "Uluslararası Aile Konferansı" Düzenlenecektir

05/04/2011
 

 

İslam Dünyası STK’lar Birliği’nin Kadın, Aile ve Gençlik Komisyonu tarafından 7-8 Mayıs 2011 tarihlerinde Endonezya’da “Uluslararası Aile Konferansı (İslam Coğrafyasında Aile Sorunları: Genel Bakış)” konulu konferans düzenlenecektir.

Detay...

Osman Sarı; Bursa’da “Şiirin Yolcuları” Programına Katıldı

23/03/2011
 

 

Osman Sarı, Şiirin Yolcularının bu ayki konuğuydu. Şiirden siyasete, çocukluğundan yetişkinliğe uzanan geniş bir coğrafyada keyifli bir ufuk turu yaptırdı dinleyenlere. Bazı şairler vardır ki, uzun süre ortalıkta görünmeseler bile, öyle bir not düşmüşlerdir ki tarihe, zaten hep bizlerle beraberlermiş gibi düşünürüz. Sanırız ki o şair ve o şairin şiirleri hep bir yerlerde çoğalmakta, hep bizlerle var olmaktadır.

Detay...

I. Uluslararası Evde Sağlık Hizmetleri Kongresi Tertiplenecek

08/03/2011
 

 

Sağlık Bakanlığı tarafından "Sağlıkta Dönüşüm Programı" kapsamında uygulamaya konulan Evde Sağlık Hizmetleri uygulamasına (01.02.2010) etkinlik kazandırmak düşüncesiyle 8-9 Nisan 2011 tarihinde Belek/Antalya’da “I.Uluslararası Evde Sağlık Hizmetleri Kongresi” tarihinde düzenlenecektir.

Detay...

"Yıldızlar Engel Tanımaz: Bedensel Özürlü Sahabilerin Hayatı" Kitabı Çıktı

08/03/2011
 

 

"Yıldızlar Engel Tanımaz: Bedensel Özürlü Sahabilerin Hayatı" kitabının 3.Baskısı yoğun talep nedeniyle Rağbet Yayınları tarafından basılmıştır.

Detay...

"Sosyal Politikalar Açısından Gaziler ve Şehit Aileleri" Kitabı Çıktı

08/03/2011
 

 

Prof. Dr. Ali Seyyar ve Yunus KÖLEOĞLU tarafından hazırlanan "Sosyal Politikalar Açısından Gaziler ve Şehit Aileleri" kitabı Lalezar Kitabevi tarafından basılmıştır. Sosyal politika alanında bir ilk olan bu eserde, Gazilik ve Şehitlik kavramının temelleri tarihi ve felsefik açılardan incelendikten sonra Türkiye'de ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD)'nde gazilere ve şehit ailelerine yönelik uygulanan sosyal politikalara yer verilmiştir. Ayrıca Türkiye'de Şehit Ailelerine yönelik sağlanan sosyal haklar  incelenmiştir. Çalışmanın sonunda ise Türkiye-ABD'de gazilere ve şehit ailelerine yönelik uygulanan sosyal politikalar karşılaştırılarak Türkiye'ye yönelik yeni sosyal politika önerileri sunulmuştur.

Detay...

Ali Seyyar; Mehtap TV’de Sosyal İslâm’ı Anlattı

06/03/2011
 

 

Mehtap TV’de sunuculuğunu Doç. Dr. Ayhan Tekineş’in yaptığı Tefekkür programında bu hafta Sakarya Üniversitesi İİBF öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Seyyar ile İslam’ın yoksulluğa karşı getirdiği çözümler üzerine konuşuldu. Prof. Dr. Ali Seyyar, İslâm’ın kendine has sosyal politikaların özelliklerini diğer beşerî sistemlerden ayırarak vahyilik ve uhrevilik boyutuna ağırlık vererek, sadaka kültürünün vicdanlarının sosyalleşmenin bir tezahürü olarak toplumsal bazda gönüllü olarak ortaya çıkan bir dayanışma ve yardımlaşma biçimi olduğunun altını çizdi.

Detay...

İlim Adamları ESAM'da Ağırlandı

25/02/2011
 

 

ESAM Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi Kocaeli Şubesi’nin Cuma Söyleşilerinin bu haftaki içeriğinde küçük bir değişiklik yapılarak program iki bölümde icra edildi. İlk bölümde ilim adamları ile müzakereler yapılırken ikinci bölümde Prof.Dr. Ali Seyyar ile interaktif söyleşi gerçekleştirildi. Programın ikinci kısmında ise Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Seyyar, Üniversiteler ve Sosyal Hizmetler ve Engellilerin sorunları konularında kısa bir sunum yaptı.

Detay...

Türkiye’de Kapsamlı Bakım Güvence Modelinin İlk Adımları Atıldı

25/01/2011
 

 

Prof. Dr. Ali Seyyar’ın Türkiye’de ilk kez olarak akademik boyutta geliştirmiş olduğu genelde “Bakım Güvence Modeli” özelde ise “Bakım Sigortası” önerileri, tedricî olarak memleketimizde de uygulanmaya konulacağının çalışmaları devlet nezdinde yapılmaktadır. Daha önceleri 2005 tarihli Özürlüler Kanunda kısmen uygulanmaya konulan evde bakım destek modelinin içeriği zenginleştirilerek, genişletilmesi düşünülmektedir.

Detay...

Çalışma Ekonomisi Doktora Öğrencimiz Beytüşşebap Kaymakamı Soner Karataşoğlu, “Yılın Kaymakamı” Oldu

23/01/2011
 

 

Türk İdareciler Derneği ve İçişleri Bakanlığı'nın ortaklaşa düzenlediği yılın yöneticileri ödüllerinde bu yıl, daha önce Sakarya-Karapürçek’te kaymakamlık yapmış olan Beytüşşebap Kaymakamı Soner Karataşoğlu üstün hizmet ödülüyle "Yılın Kaymakamı" seçildi. Soner Karataşoğlu, Sakarya Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Anabilim Dalında Prof. Dr. Ali Seyyar hocanın nezaretinde Yüksek Lisans yapmış olup halen doktora eğitim programına devam etmektedir.

Detay...

25-27 Şubat 2011 tarihlerinde "1. Türkiye Çocuk Hakları Kongresi" tertiplenecektir.

23/01/2011
 

 

Prof. Dr. Ali Seyyar, "Çocuk Hakları Bağlamında Özürlü Çocukların Toplum Hayatına Tam Katılımının Teminine Yönelik Sosyal Politikaların Türkiye Boyutu" başlığını taşıyan bir tebliğde bulunacaktır.

Detay...

 

 

Daha Önceki Yıllara Ait Haberler