İsrafil BAYRAKÇI
Güler Yüzlü, Kalp Gözü Açık, Şair Ruhlu Bir Anadolu İnsanı

 

01.01.1954’te Erzurum Oltu İlçesi Özdere Köyünde doğdu. İlkokulu bu köyde bitirdi. Orta okulu Erzurum Merkezde Gazi Ahmet Muhtar Paşa okulunda okudu. 1970 yılında geçirdiği kaza neticesinde gözlerini kaybetti. “Sakatlara İş Yasası”ndan istifade ederek 1973 yılında Karayolları 12. Bölge Müdürlüğünde Santral Operatörü olarak göreve başladı. 1987 yılında Erzurum’da Görme Engelliler Derneğini kurdu. Bu Derneğin Şube Başkanlığını ve Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeliğini 10 yıl süre ile yaptı. Daha sonra 1997’de Beyazay Görme Engelliler Derneği Erzurum Şubesini kurdu ve Başkanlığını yürüttü. Erzurum’da Görme Engelliler Okulunun açılması hususunda Bakanlıklar nezdinde girişimde bulundu ve 1994 yılında söz konusu okulun temelini attırarak 2000 yılında açılışını gerçekleştirdi. Türkiye’de altıncı olan Görme Engelliler sesli kütüphanesini Erzurum’da açtırdı. Bu zaman süreci içinde Açık Öğretim Lisesi’ni bitirerek Lise tahsilini tamamladı.

27 Mart 1994’te yapılan yerel seçimlerde Refah Partisi’nden Erzurum Kazım Karabekir Belediyesi Meclis Üyeliğine, Türkiye’de ilk Görme Engelli olarak seçildi.

1995 yılında Karayollarındaki görevinden emekli olarak ayrıldı. Yine 1995 yılının Nisan ayında Erzurum Büyükşehir belediyesi Özürlüler Koordinasyon Merkezi’ni kurdu ve bu merkezin Müdürlüğünü 2000 yılına kadar yürüttü. Müdürlüğü esnasında Özürlüler Çarşısının Projesini geliştirerek bu çarşının temelini attırdı. Yine bu tarihlerde Özürlüler için içme suyunda indirim, Belediye Otobüslerinde Özürlülerin ücretsiz taşıma pasosu alınmasını sağladı.

Sakatları Koruma Milli Koordinasyon Kurulu toplantılarında Erzurum’u ve bütün Özürlüleri iki yıl süre ile temsil etti. Bu esnada İstihdamda Özürlü Kotasının % 2’den % 5’e çıkarılması, Özürlü çalıştırmayan iş verenlere uygulanacak para cezasının asgari ücretin üç katına çıkarılması ve bu paraların bir fonda toplanarak Özürlülerin eğitiminde harcanması hususundaki tekliflerini kabul ettirdi.1996’da yapılan Türkiye Körler Federasyonu Genel kurulunda istihdam ve rehabilitasyon eğitimi sekreterliğine seçildi. Bir dönem bu görevi yürüttü.

1997 yılı Ocak ayında Ankara’da Milli Özürlüler Birliğini kurdu ve Başkanlığını yürüttü. Bu esnada Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığının Kuruluş çalışmalarında oluşturulan Komisyonun üyeliğine seçildi. Ve İdarenin Kuruluşunu tamamlaması hizmetinde bulundu.

1997 yılı Şubat ayında Almanya’nın Düsseldörf kentinde açılan REHA Özürlüler Fuarı’na, Derneğini temsilen katılarak Almanya ve Hollanda’da Özürlü Sivil Toplum Örgütlerinin çalışmalarını inceleyip Türkiye’ye örnekler getirdi.

Başbakanlık Özürlüler Şurasında görevler aldı. Özürlüler Yasası çalışmalarına katıldı. Erzurum Valiliği İl İnsan Hakları Kurulu Üyeliği yaptı. 2004 yılında Erzurum Görme Engelliler Spor Kulübünü kurarak Başkanlığını yürüttü.

TRT Erzurum Bölge Radyosu’nda “Özürlünün Dünyası” Programına 15 yıl boyunca konuşmacı olarak katıldı. Ayrıca Erzurum Yerel Radyo ve Televizyonlarında uzun süre Özürlü Programları yaptı.

Halen Beyazay Derneği Erzurum Şubesi Onursal Başkanlığı, Beyazay Derneği Ankara Şubesi 2. Başkanlığı, Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu Erzurum İl Temsilciliği, Saadet Partisi GİK Üyeliği, Engellilerden Sorumlu Halkla İlişkiler Başkan Yardımcılığı ve Engelliler Koordinasyon Merkezi Sorumlusu olarak devam eden İsrafil Bayrakcı, Evli ve 3 Çocuk babasıdır.

FOTO: İsrafil Bayrakçı, IV. Özürlüler Şurası’nda görme engellilerin istihdam sorunlarını ilgili komisyonlarda dile getirdi.