Hayat Yayınlarından Özürlü Dostu Yeni Bir Girişim

21-24/12/2009

 

 

Hayat Yayınlarından özürlülerin dünyasını ve sorunlarını anlatan yeni bir kitap daha çıktı. Ali Seyyar’ın kaleme aldığı “Meşhur Özürlüler” kitaplarından sonra Hayat Yayınları, Mustafa Öztürk’ün “Can Aynı Can: Ateşin Düştüğü Yürekler-Engelliler” çalışmasını kitap olarak bastı. Kitabın içinde, Türkiye’de engelli profilini ortaya seren araştırma sonuçlarına yer verildiği gibi, İslâm tarihinden enteresan anekdotlar da yer almaktadır. Ayrıca değişik özürlü gruplar tarafından samimi bir dille yazılmış mektuplar da okuyucuların gönül dünyasına sunulmaktadır.

Detay...

Türkiye ve Suriye'de Ortaklaşa İlk Kez “Uluslararası Antep-Halep Vakıfları Sempozyumu” Yapıldı

21-24/12/2009

 

 

Gaziantep Üniversitesi, Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü, Gaziantep Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Halep Üniversitesi, Halep Vakıflar Müdürlüğü işbirliğiyle 21 – 24 Aralık 2009 tarihleri arasında “Uluslararası Antep - Halep Vakıfları Sempozyumu” gerçekleştirildi.

Detay...

“Ulusal İstihdam Stratejisi Çalıştayı” Yapıldı

18/12/2009

 

 

“Ulusal İstihdam Stratejisi ve Eylem Planı” oluşturmaya yönelik olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından organize edilen ve Bakanlığın görev alanına giren tüm paydaşlarının görüş ve önerilerini almak için 18-20 Aralık 2009 tarihleri arasında Antalya’da “Ulusal İstihdam Stratejisi Çalıştayı” yapıldı.

Detay...

Ali Seyyar, Bozüyük’te Engelleri Aşmanın Manevî Yollarını Gösterdi

05/12/2009

 

 

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Çalışma Ekonomisi Bölümü Sosyal Siyaset Uzmanı Prof. Dr. Ali Seyyar, engelli sahabelerin toplumla iç içe olabilmesi için, Hazreti Muhammed (sas) tarafından değişik alanlarda istihdam edildiklerini söyledi.

Detay...

Çocuk Koruma Mekanizmalarının İl Düzeyinde Modellenmesi Çalışması Ankara’da Yapıldı

04/12/2009

 

 

Milli Eğitim Bakanlığı ve UNICEF tarafından yürütülen Çocuk Koruma Mekanizmalarının İl Düzeyinde Modellenmesi Projesi kapsamında 3-4 Aralık 2009 tarihlerinde Ankara’da organize edilen Danışmanlık Tedbirleri Kararlarını Uygulayan Uzmanlar Toplantısı’na davet edilen akademisyenler, 25 Ekim 2008 tarih ve 27035 sayılı “Danışmanlık Tedbirleri Kararlarının Uygulama Usul ve Esasları Hakkında Tebliğ”in 10. maddesinde geçen “Eğitim Kapsamı”nın içeriğini değerlendirdi. 100 saatlik hizmet içi eğitim programlarıyla sosyal çalışma görevlilerine genel ve özel konular olmak üzere danışmanlık eğitimi verilmek istenmektedir.

Detay...

IV. Özürlüler Şurasında Özürlü Dostu İstihdam Arayışları

19/11/2009

 

IV. Özürlüler Şurası kapsamında özürlü işgücünün istihdamına ilişkin önemli öneriler sunan Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Seyyar, “ÖZÜRLÜ DOSTU AKTİF İSTİHDAM POLİTİKALARI”nın temel açılımlarını açıkladı.

Detay...

Adapazarı'nda Engelli Personel Eğitimi

31/10/2009

 

26 – 28 Ekim 2009 Tarihleri arasında Adapazarı Eğitim Tesislerinde Tes-İş Sendikası ile ortaklaşa, TEİAŞ'ta çalışan 46 fiziksel engelli personel için "Toplam Kalite ve Motivasyon Eğitimi" yapıldı.

Detay...

Düzce Üniversitesinde Açılan Sosyal Güvenlik Programının İlk Dersini Bakan Ömer Dinçer Verdi

19/10/2009

 

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Ömer Dinçer, Düzce Üniversitesi, Meslek Yüksek Okulunda açılan 2 yıllık Sosyal Güvenlik Programının ilk dersini Düzce Üniversitesi Konferans Salonu'nda verdi. Açılışta Üniversite Rektörü Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu, Düzce Valisi Bülent Kılınç, Düzce Milletvekilleri Celal Erbay, Metin Kaşıkoğlu, Düzce Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Nurten Canbasoğlu, Sakarya Üniversitesini temsilen Prof. Dr. Ali Seyyar, Belediye Başkanları, Düzce İl Emniyet Müdürü Zekeriya Kahraman, öğrenciler ve çok sayıda davetli hazır bulundu.

Detay...

Prof. Dr. Ali Seyyar Sosyal Güvenlik Bakanına Brifing Verdi

19/10/2009

 

 

Bakanlığına bağlı kurumları incelemek maksadıyla ilk kez Düzce’ye gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Ömer Dinçer, Düzce Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğünde iki brifing birden dinledi. İlk brifingi Düzce Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Nurten Canbasoğlu verdi. Kurumunun örgütsel performansını Bakanlıkça belirli standartlar ekseninde hazırlanan projeksiyona göre anlatan Nurten Canbasoğlu, kayıt dışı istihdamın önlenmesinde daha aktif hale geleceklerini belirtti. Kurum içi faaliyetlerini başarılı bir şekilde takdim ettikten sonra Kurum müdürü Sosyal Güvenlik Uzmanı Prof. Dr. Ali Seyyar’ı kürsüye davet etti.

Detay...

IV. Din Şurası Sosyal Sorunları Masaya Yatırdı

15/10/2009

 

 

12 Ekim 2009'da Ankara Bilkent Otelinde başlayan IV. Din Şurası "Din ve Toplum" üst başlığı altında "Sosyal Problemler Karşısında Din ve Diyanet" konularını ele almaktadır. Açılış konuşmasına Başbakan Recep Tayyip  Erdoğan "dinin istismarı ne kadar yanlışsa, dinin toplumsal problemleri çözmede oynayabileceği sosyal rolü görmezden gelmek de o denli yanlıştır" yaklaşımını sergileyerek dinin sosyal politika fonksiyonuna işaret etmiştir.

Detay...

Ali Seyyar Özürlüler Yüksek Kurulu'ndan İstifa Etti

28/09/2009

 

 

2003 yılından beri Özürlüler Yüksek Kurulu üyesi olan Prof. Dr. Ali Seyyar, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a yazdığı istifa dilekçesiyle Kurul üyeliğinden ayrıldı. Devlet Denetleme Kurulu (DDK)’nun son özürlüler raporunda da belirttiği gibi, Özürlüler Yüksek Kurulu, kuruluşundan beri aslî fonksiyonunu yerine getirmemektedir. Bu ve başka sebeplerden dolayı istifasını gerekli gören Ali Seyyar, özellikle DDK’nın önemli bulduğu manevî bakım çalışmalarına hükümet organlarınca yeterince destek göremediğini de mektubunda ifade etmektedir. İstifa mektubunun içeriğini sitemizde aynen yayınlıyoruz

Detay...

Zeynep Dilara Seyyar Bir Yaşında

24/09/2009

 

 

Prof. Dr. Ali Seyyar’ın kızı Zeynep Dilara 24 Eylül’de tam bir yaşına ulaştı. Aynı hafta içinde Zeynep Dilara’nın da doğum yaptığı Adatıp Hastanesi, bütün tüp bebekleri ve ebeveynlerini doğum günü partisine davet etti. Davete katılan Seyyar ailesine basın büyük bir ilgi gösterdi. Ali Seyyar, tüp bebek sayesinde çocuk sahibi olamayan ailelerin fazla üzüntü duymamaları için sosyal ve manevî yönden desteklenmeleri gerektiğini söyledi. Bu vesile ile Seyyar ailesi ile ilgili çıkan haberlerden bir kesiti, sitemize aktarıyoruz:

Detay...

Özürlü Dostu Öğrenci Yurdunda Ali Seyyar Gönüllü Danışman

10/08/2009

 

 

Müteşebbis ve işadamı Özdemir İçin, 5 ortağı ile birlikte, Türkiye'nin ilk 5 yıldızlı ve özürlü dostu erkek öğrenci yurdunu Sakarya’da hizmete açtı. Sakarya Üniversitesine çok yakın bir yere inşa edilen “Kampüs Saray” erkek öğrenci yurdu, sadece 5 yıldız kalitesindeki hizmetleriyle değil özürlü dostu mimarisiyle de dikkatleri çekiyor. Özürlü öğrencilerin özel ihtiyaçları da düşünülerek mimari yapısıyla Türkiye’de ilk özürlü dostu öğrenci yurdu özelliklerine sahip olan yurtta Özürlüler Yüksek Kurulu üyesi ve Sakarya Üniversitesi sosyal politika uzmanı Prof. Dr. Ali Seyyar gönüllü olarak danışmanlık hizmetlerinde bulunuyor.

Detay...

"Eğitim Her Engeli Aşar" Projesi Sayın Hayrünnisa Gül Hanımefendi Tarafından Desteklenmektedir

02/08/2009

 

 

Prof. Dr. Ali Seyyar'ın yönetim kurulu üyesi olduğu Türkiye Beyazay Derneği tarafından geliştirilen ve tüm engelli grupların eğitiminin sağlanmasını hedefleyen “Eğitim Her Engeli Aşar” projesinin etkinliği, devletin en üst makamının himayesi ile ancak sağlanabilecek önemli sosyal projelerden birisidir. Millî Eğitim Bakanlığı ve ilgili Devlet Bakanlığı’nın desteği ile engellilerin eğitimine yönelik yürütülen “Eğitim Her Engeli Aşar” kampanyası, bizzat Çankaya Köşkünde Sayın Hayrünnisa Gül Hanımefendi tarafından tanıtıldı.

Detay...

Ali Seyyar MÜSİAD'ın Konuğu Oldu

31/07/2009

 

 

Genç İşadamlarının ve girişimcilerin bölgedeki platformu olan Gebze Genç MÜSİAD, 31.07.09 tarihinde Gebze Ticaret Odası’nda “Türkiye’de Kadının Yeri ve İstihdam Alanları” adlı seminerle kadınların ekonomideki durumu ve konumunu, uzman konuşmacıların ve Darıca Kaymakamı Osman Ateş’in katılımının eşliğinde gerçekleştirdi.

Konu gereği bölgemizin kadınlarının ve duyarlı vatandaşların katılımı ile gerçekleşen saygı duruşu, İstiklal Marşı ve açılış konuşmasıyla başlayan seminer, Sakarya Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Sosyal Politika Uzmanı Prof. Dr. Ali Seyyar’ın konuşmasıyla devam etti. Seyyar konuşmasında Avrupa’da kadın istihdamının %50-60 iken ülkemizde bu oranın %20’de olduğunu ve Avrupa’daki kadın istihdamının %50-60 ortalamasında olmasına rağmen Avrupa’da emek piyasasında çalışan kadınlarının büyük bir çoğunluğunun bir şekilde psiko-sosyal baskı altında olduğunu belirtti.

Detay...

Karüpürçek Şehit Tuncay Özdemir Kültür Merkezi Açıldı

28/07/2009

 

 

Değişik sosyal projelerle yerel sosyal politikaların uygulama alanına dönüştürülen Karapürçek ilçesinde halk eğitim merkezi, internet-cafe, çok maksatlı konferans salonu ve fitness center gibi değişik meşguliyet birimlerine sahip bir kültür merkezi açıldı.

Kültür merkezinin açılışına Sakarya Valisi Hüseyin Atak, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Karapürçek Kaymakamı Soner Karataşoğlu, Kaymakamlık gönüllü danışmanı ve Sakarya Üniversitesi öğretim üyesi sosyal siyaset uzmanı Prof. Dr. Ali Seyyar, Karapürçek Belediye Başkanı Orhan Yıldırım, İl Genel Meclisi Başkanı Fethi Sarıoğlu, İlçe Emniyet Amiri Yaşar Sipahi, Jandarma Üsteğmen Eray Çakır, il genel meclisi üyeleri ve muhtarlar katıldı.

Detay...

“MANEVÎ BAKIM” içeren “DEMANSLI YILLARA DEĞER KATAN AKTİVİTELER” Kitabına Hizmet Ödülü

Haziran 2009

 

 

Akademik Geriatri Derneği tarafından düzenlenilen European Union Geriatric Medicine Society (EUGMS, Avrupa Geriatri Derneği)’nin desteklediği Akademik Geriatri 2009 Kongresi İstanbul Darülaceze Müdürlüğü’ne “Geriatri Bilimine ve Yaşlılığa Hizmet Ödülü” verdi. Ulusal ve uluslar arası 750 akademisyenin izlediği, 126 sunumun yapıldığı kongre, 20- 24 Mayıs tarihleri arasında Antalya Cornelia Diamond Hotel’de gerçekleştirildi. Üniversitelerin geriatri alanında faaliyet gösteren akademisyenleri ile huzurevleri temsilcilerini bir araya getiren kongreye, Kayışdağı Darülaceze 5 sözlü sunum yaparken, “Demanslı Yıllara Değer Katan Aktiviteler” kitabı da Hizmet Ödülüne layık görüldü.

Detay...

KKTC'de İlk Sağlık Turizmi Çalıştayı Yapıldı

23-24/01/2009

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin sağlık turizmi açısından değerlendirilmesi, durum tespiti ve bu bağlamdaki yol haritasının çizilmesi amacı ile Ekonomi ve Turizm Bakanlığı iki gün süren bir Çalıştay düzenledi. Türkiye’den Sağlık Turizmi Geliştirme Derneği adına gelen bir heyet ile KKTC’de oluşturulan heyet arasında kapalı olarak gerçekleştirilen Çalıştay, 23-24 Ocak 2009 tarihlerinde Mercure Otel’de yapıldı.

Detay...

 

 

Daha Önceki Yıllara Ait Haberler